Július 18-án szerdán 15 és 18 óra között több mint 20 érdeklődő részvételével tartottunk tervezési munkaindító workshopot az Aquincum parkban.
A megjelenteket Bardóczi Sándor főtájépítész arról tájékoztatta, hogy a Főváros Önkormányzatnak az alábbi céljai vannak:
- Természetközeli park kialakítása mely mentes „hagyományos” intenzív parki funkcióktól (játszótér, labdapálya)
- A jelenlegi használati szokásokhoz igazodóan egy integrált kutyás parki házirend kialakítása, ahol meghatározott szabályok szerint szabadon lehet kutyát futtatni úgy, hogy mások pihenését a kutyák ne zavarják.
- Fontos cél, hogy a felszín alatt lévő aquincumi polgárváros romjai biztonságban megőrződjenek és valamilyen formában a felszínen bemutatásra kerüljenek.
Dr. Láng Orsolya az Aquincum múzeum főmuzeulógusa röviden ismertette, hogy milyen régészeti értékek vannak a területen a felszín alatt. Hangsúlyozta, hogy nem cél a területen a felszín alatti régészeti értékek feltárása, azok hosszútávú megőrzéséhez az a jó ha továbbra is a földben maradnak. Veszélyként jelezte a területen az illegális, fémkeresőkkel végzett műkincs lopási kísérleteket, melyek ellen fontos lenne (pl fémdetektort megzavaró fémhálóval) védekezni. Egyetértett azzal, hogy a területen finom tájépítészeti módszerekkel (tanösvény, a római utak gyepbe nyírása) hasznos lenne bemutatni az egykori polgárváros felszín alatti részét oktatási céllal.
A fenti bevezetők után a megjelentek workshop keretében ötletbörzét tartottak, hogy milyen beavatkozásokat látnának szívesen és milyeneket nem a területen. Az ide kattintva megnyíló táblázat tartalmazza a workshop összefoglalóját, mely röviden az alábbi pontokban összegezhető:
- A megjelentek legfontosabbnak a terület fenntartás színvonalának növelését, a rendszeres kaszálásokat, az illegális hulladék elszállítását és a szállás célú használat megszüntetését várják.
- Fontosnak tartják hogy a Fővárosi Önkormányzat és a III. Kerületi Önkormányzat egyeztessen a fenntartási munkákról és azokat koordináltan végezzék.
- A régészeti értékek tekintetében a gyepbe nyírt római kori úthálózat megjelenítését a résztvevők jó ötletnek tartották, feltéve ha igazodik a mostani használók igényéhez. A régészeti tanösvény ötletét valamint a római kori tematikájú múzeumi rendezvények megtartását ugyancsak támogatta a többség. Bár régészeit szempontból nem igazán támogatott de a megjelentek szerint szükség lenne további fák ültetésére is.
- Parki berendezések tekintetben hulladékgyűjtő, ivókút és kutya ürülék gyűjtők iránti igényt jelezték többen.
- Amit a megjelentek elleneztek: parkoló kialakítása, szilárd burkolatú út kialakítása a parkban, roller pálya, lakossági komposztáló, közösségi kert. Fontosnak tartották a motoros járművek táblával való kitiltást a területről.
A workshopot követően a Főkert tájépítész tervezői koncepcióterveket készítenek a terület közparki fejlesztésére, mely eredményét az ősz folyamán tartandó következő alkalommal mutatjuk be az érdeklődőknek.
Ha nem tudott részt venni a workshopon, véleményét javaslatot július 15-ig várjuk a projekt adatlapján található kommentszekcióban.