Az Óbudai-sziget jövőképe

Összefoglaló a február 11-i bejárásról és házirend tervezet

Február 11-én pénteken délután került megrendezésre az Óbudai-sziget stratégiájának nyilvános egyeztetése a helyi kutyás közösséggel és más érdeklődőkkel. Főpolgármesteri Hivatal Tájépítészeti Osztályának munkatársai ismertették először a stratégia fő célkitűzéseit, majd a sziget új integrált parki házirendtervezetét. Szó esett a stratégia tartalmáról, várható részletes tovább tervezés és megvalósítás menetéről is. A Tájépítészeti osztály jelezte, hogy a beérkezett vélemények alapján a BFVT véglegesíti a stratégia tervezetének a tartalmát, amelyet szívesen megküld újra az Óbudai Kutyások Egyesületének a közgyűlési előterjesztés előtt. Igény esetén személyes konzultációt is tud biztosítani a BFVT Kft.

A házirend területen a tulajdonos által jóváhagyott integrált parki házirend bevezetésének indoka az integrált parki területhasználat legalizálása, a kijelölésre került természetvédelmi területek védelme, a parkhasználati szabályok egyértelművé tétele figyelemmel minden parkhasználó igényére.

integralt_park_tabla_0224

A Fővárosi Önkormányzat célja a budapesti nagy parkok területén integrált parki területek kijelölése, ahol a visszahívható kutyák póráz nélkül sétáltathatóak. A mintaprojekt eddig három területen jött létre, egyik következő lehet az Óbudai-sziget. A szigeten évek alatt kialakult a kutyások által egy szabályzat, amiről az Óbudai Kutyás Egyesület táblát is kihelyezett. Jelenleg is integrált parkként működik a kialakításra kerülő házirendnek ez az alapja, azzal a kiegészítéssel, hogy a természetvédelmi területekké nyilvánított galériaerdő területén a rendelet szerint kizárólag a kijelölt ösvényeken szabad haladni, és a kutyákat kötelező pórázon vezetni. A természetvédelmi korlátozások egyformán vonatkoznak a Sziget Kft rendezvényeire, a kutyásokra és az egyéb parkhasználókra is, a védettség egyik következménye, hogy a korábban a galériaerdőben kialakított cyclecross kerékpáros nyom többé nem használható. Az évek során kialakult szokás szerint az északi szigetcsúcs továbbra is kutyás fürdőhelyként működhet, de fokozottan figyelniük kell a kutyásoknak a területen élő védett vízimadarak zavarásának elkerülésére, a természetkárosítás megelőzésére.

Az esemény utolsó témája a méhlegelők voltak, ahol egy rövid sétával meg is tekintette a csoport a kijelölt területeket. A toklászok megjelenésének elkerülése érdekében az idei évben a fenntartó különös figyelmet fog szentelni az extenzív gyepekre, és kéri a terület használóinak együttműködését is, hogy ne bolygassák a kijelölt zónákat a honos fajok előtörésének érdekében. Ezen a területen a kijelölésre kifejezetten azért került sor, mert tavaly a felmérések során egy 8000 tőből álló ligeti csillagvirág állomány került itt elő, amely védett növény, ezért a fővárosi önkormányzatnak biztosítani kell a növényállomány és élettere, a mélyebb fekvésű regenerálódó láprét élőhelyét, amelyet azon a területen a természetvédelmi területekhez hasonlóan, kevesebb, és az értékesebb fajok igényeihez igazított kaszálással, valamint a zavarás minimalizálásával tud elérni. A kijelölt méhlegelő ezért a természetvédelmi terület része lett, a BKM Zrt FŐKERT Kertészeti divíziója gondoskodik majd a szegélyeinek intenzívebb kaszálásáról, egyértelműen kijelölve a védendő terület határait. A kihelyezésre kerülő házirend tartalmazni fogja az üzemeltető elérhetőségét. Fenntartási hiányosságot, rongálást számukra lehet majd jelezni.

220211_bejaras2

A fórumon továbbá javaslat érkezett arról, hogy a BKK járatain megengedett legyen több kutyát szállítani, hogy ezzel is csökkenthető legyen a sziget gépjármű forgalma. A Tájépítészei Osztály a jelzést továbbítja a BKK felé.

Az alábbiakban bemutatjuk a találkozón feltett főbb kérdéseket és az ezekre adott válaszokat.
JAVASLAT: a BKK járatain több kutyával egyszerre is megengedett legyen utazni.
Nem a Várostervezési Főosztály Tájépítészeti Osztály kompetenciája. A javaslatot a BKK irányába továbbítjuk.

KÉRDÉS: Miért nevezik alulhasznosítottnak a területet?

Az alulhasznosítottság azt jelenti, hogy más budapesti parkokhoz képest az Óbudai-sziget alacsonyabb látogatószámú. Célunk, hogy a fővárosi parkok mennél több budapesti rekreácós igényét szolgálják. A stratégiában szereplő funkcióbővítést a Fővárosi Önkormányzat a jelenleg roncsolt és közhasználat elől elzárt, vagy nem közparki funkciójú területeken képzeli el, romok eltakarításával és a területek közparki területbe kapcsolásával.

KÉRDÉS: Hogyan differenciálják a fejlesztéseket?

A stratégiát javítjuk, benne három zónát kijelölve:

  • Északi, természetközeli terület ahol nincs funkcióbővítés
  • Déli (állami)elzárt, beépített területeken intenzív rekreációs szempontok, de figyelemmel a építészeti és természeti értékek védelmére, az intenzív beépítés megakadályozására
  • A kettő közötti pufferterület, a mai játszóterek, sportterületek, üzemi területek zónája ahol intenzív közparki funkciókkal számolunk.

JAVASLAT: Nagyobb egybefüggő integrált parki területeken nem javasolt bútorzattal piknikező funkciót kialakítani, mert az ellehetetleníti a konfliktusmentes kutyázást – ezek pontosítására a továbbtervezés során kerül sor.

A fenti használati zónák kialakítása ezt az elképzelést erősíti. A közparki területek felújításának részletes tartalma további tervezés során készül, ahol újabb körös egyeztetések lesznek a használókkal. A stratégiai terv elsősorban szöveg formában rögzíti a távlati elképzeléseket, még több éves folyamat során tudnak kialakulni a műszaki tervek, amelyeket a sürgősség, és fokozatosság szempontjainak figyelembevételével valósítana meg a főváros. Most az egyik legfontosabb előkészíti feladatnak a csúszdás játszótér rekonstrukciója ígérkezik, amely nagyon rossz állapotban van. A fejlesztések célja elsősorban a meglévő közparki infrastruktúra feljavítására irányul, kitérve a burkolatok, közvilágítás, játszószerek, padok, kukák rekonstrukciójára. Nagyságrendileg jelentősebb fejlesztés a K-híd rekonstrukciója és esetleg további hidak létesítése lehet a sziget déli (állami) területrészein.

JAVASLAT: A természetvédelmi területet keresztező gátvonalon póráz nélküli kutyasétáltatás engedélyezését, mivel kialakult szokás a kutyával való futás ezen az útvonalon

Ez a javaslat ellentmond a jogszabályi előírásoknak. Védett területen kutyát csak pórázon lehet vezetni. A védett terület kijelölése megtörtént, tartalmazza a gát területét is. Azzal, hogy a területen természetvédelmi terület került kialakításra, a korábbi használati szokásokat kissé módosítani kell a védett területen lévő meglévő, és később a háborítatlanság miatt ide beköltöző természetes élővilág érdekében.  A pórázon történő kutyasétáltatás ezeken a területeken a védett növények és állatok zavarásának minimalizálása érdekében történik, jogszabály által előírt kötelezettség, amitől nem tudunk eltekinteni.

JAVASLAT: Tüzelő kutyák a K-hídtól délre eső területen sétáltathatóak – javasolt átvenni szabályként az Óbudai Kutyás Egyesület házirendjéből.
A javaslatot a házirendbe beépítjük, fél év múlva értékeljük a tapasztalatokat.

JAVASLAT: Jó lenne ha a játszótérhez lehetne pórázon kutyát vinni, a kutyával érkező gyerekes családok miatt

A javaslatot a házirendbe beépítjük, fél év múlva értékeljük a tapasztalatokat a közparkot egyszerre 5-nél több kutyával, például kutyaiskola vagy kutyanapközi céljából látogatók a házirend szerint egyeztetni kötelesek az üzemeltetővel – a konfliktusmentes területhasználat érdekében. Ennek technikai részleteit még ki kell dolgoznunk.

ÉSZREVÉTEL: A hosszan tartó ugatás tiltására vonatkozó passzust néhányan megmosolyogtatónak tartják.
Mi ezt fontos előírásnak tartjuk azért, hogy a kutyák másokat ne zavarjanak. Ezen felül az kutya amelyik hosszan ugat, annak problémája van (valami aggasztja), a gazdájának oda kell rá figyelnie.


Az alábbi linkeken letölthető a találkozó összefoglalója és a parkhasználati házirendre készített tervezet.
Összefoglaló
Parkhasználati házirend tervezet