Az Óbudai-sziget jövőképe

Kérdések és válaszok az Óbudai-sziget stratégiai terve kapcsán

A Fővárosi Önkormányzat társadalmi egyeztetésre bocsátotta az Óbudai-sziget fejlesztésével, fenntartásával kapcsolatos stratégai tervet, a Radó Dezső Terv véleményező felületén.

Nagyon sok javaslat és észrevétel érkezett, amiket köszönünk! A legtöbbször ismétlődő kérdéseket, véleményeket és az erre adott válaszainkat itt szerepeltetjük:

 

A Főváros meg akarja szüntetni a területen a póráz nélküli kutyafuttatás lehetőségét, a területből „Városligetet” akar csinálni?

Nem, a szándékunk ezzel ellentétes. A stratégia prioritása a terület természeti, zöldfelületi értékeinek védelme és fejlesztése. Szintén megőrzendő értéknek tartjuk a terület integrált kutyás használatának kialakult rendjét.

 

Mi az, hogy Stratégai terv?

A stratégai terv a terület átfogó fenntartási, fejlesztési prioritásait, lehetséges fejlesztései projektjeit meghatározó megalapozó dokumentum.  Ez még nem a konkrét felújítás tervezési fázisa, a 62. oldali funkciósémán bemutatott fejlesztési projektek csak egy lehetséges "menüt" tartalmaznak. A további tervezés során lesz majd feladat kiválasztani a menüből a területhasználókkal való egyeztetések során, hogy mire van szükség, és ezek a funkciók hol és hogyan helyezhetők el.

 

És akkor ezzel az egyeztetést letudták? Indulnak a munkagépek?

Nem, a szándékunk ezzel ellentétes. A Fővárosi Önkormányzat által elfogadott Radó Dezső Terv egyeztetési protokollt határoz meg a 100 millió Ft feletti értékű közparki, zöldinfrastruktúra felújítások tervezése során. Az Óbudai-sziget közparki felújítási terveinek előkészítését is eszerint fogjuk végezni. A fejlesztések társadalmi egyeztetésének lépéseit az alábbi ábra szemlélteti:  

 tarsadalmi_egyeztetes

 

„Ez a főváros egyetlen parkja, ahol kutyát póráz nélkül lehet sétáltatni!”

A fővárosi tulajdonban lévő közparkok kezelőiként egyetértünk azzal, hogy a kutyatartók és kutyák számára megfelelő környezetet kell biztosítania kutyák póráz nélküli sétáltatására, a kutyák lemozgatására, amihez a kutyafuttatók kialakítása nem optimális megoldás. Ennek érdekében célunk, hogy több a Fővárosi Önkormányzat üzemeltetésében lévő közparkban is kijelölésre kerüljön integrált használatú parkrész. A Március 15-e téren mintaprojekt jelleggel, a helyi kutyatartókkal egyeztetve már kijelöltünk egy ilyen területet, ahol a visszahívható kutyák a területen póráz nélkül sétáltathatók. Jelenleg egyeztetnünk hasonló integrált parkhasználati házirend bevezetéséről a Nehru parkban, Gizella sétányon, Szabadság téren, Folyamőr utcai parkban. Minden házirendet a (kutyás és nem kutyás) használókkal egyeztetünk előzetesen és a szabályokat a terület adottságaihoz, és az használók többségének igényeihez igazítjuk.

A Fővárosi Önkormányzat 2021 márciusában fogadta el a fővárosi zöldfelületek, természetvédelmi területek, zöldinfrastruktúra fejlesztésére és fenntartására vonatkozó Radó Dezső Tervet. Ennek megfelelően szisztematikusan készítjük a fővárosi nagyparkok stratégai terveit. Az elfogadott stratégai tervekben (Gellért-hegy, Vérmező, Népliget) mindenütt szerepeltetjük az integrált használatú parkrészek kialakításának feladatát.

 

Kutyát csak kutyafuttatóban lehet póráz nélkül sétáltatni Budapesten?

A 41/2010. (II.26.) Korm. rendelet a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról 17.§ előírásai szerint „belterület közterületén - kivéve az ebek futtatására kijelölt területet - ebet csak pórázon lehet vezetni.” Jogszabályértelmezésünk szerint a tulajdonos önkormányzat házirend keretében is kijelölhet területet a póráz nélküli kutyasétáltatásra.

 

A területen van már házirend!

Az Óbudai-szigeten nincs a tulajdonos által kihelyezett házirend. Célunk, hogy a fővárosi közparkok – köztük az Óbudai-sziget – mennél több budapesti testi, lelki egészségmegőrzését szolgálják, lehetőséget adva a testmozgásra, rekreációra. Célunk, hogy a területhasználat vonzó és biztonságos környezetben, konfliktusmentesen történhessen. A közterületeket sokan sokféleképpen szeretnék használni. Ezért fontosnak tartjuk az általános és a helyspecifikus, nem csak kutyásokra vonatkozó magatartási normákat rögzíteni. Az Óbudai-szigeten civil egyesület által kihelyezett használati etikett – melyet a terület tulajdonosával nem egyeztettek – erre jó alap. A területre kihelyezendő házirendben az üzemeltető, valamint az illetékes közterület-felügyelet elérhetőségeit is szerepeltetni fogjuk, hogy a használók tudják, kit kell értesíteni parki berendezés meghibásodása, zöldfelület kezelési hiányosság, növényrongálás vagy nem rendeltetésszerű parkhasználat esetén.

Jelenleg is vannak területek, melyeket kutyával nem, vagy csak pórázon látogatnak (pl. játszótér). A sziget területe elég nagy ahhoz, hogy kutyával nem látogatható rét is kijelölésre kerüljön azoknak, akik nem szeretnek kutyákkal találkozni. De ez is csak egy lehetőség, ami a további tervezés során dönthető el. Egy ilyen területre akár a burkolt felületek csökkentésével kialakításra kerülő új zöldfelületek is alkalmasak lehetnek.

 

Mit értenek biodiverzitás alatt, minek kellenek a méhlegelőnek nevezett gaztengerek?

A Fővárosi Önkormányzat a III. Kerületi Önkormányzat támogatásával kezdeményezte a terület galériaerdejének természetvédelem alá vonását, mivel védendő természeti értéknek és élőhelynek tartja. A sziget biodiverzitásának további növelése érdekében indítottuk extenzív gyepgazdálkodási (méhlegelők) mintaprojektünket az Óbudai-szigeten és 23 további fővárosi helyszínen. A biodiverzitás növelése keretében a sziget természetes, honos faunáját és flóráját (lágyszárú növények, rovarok, madarak) szeretnénk növelni. Fontos eredménynek tartjuk, hogy az első évben is megjelentek a területen védett növényfajok, illetve a rovarvilág értékes fajai. Célunk, hogy az Óbudai-sziget ezen lakói számára élő- és táplálkozóhelyet teremtsünk. Az intenzív fenntartású gyepfelületek a természetes élővilág számára szinte „sivatagok”. Az Óbudai-szigeten kijelölt extenzív gyepfelületek csak töredékei az intenzív, kutyával látogatható gyepfelületeknek. A Sziget Fesztivál szervezőit is kérni fogjuk, hogy ezeket a területeket kerítsék el a rendezvények idején. Kérjük, a taposási károk megelőzése érdekében ezeket a területeket kerüljék el (kutyával vagy anélkül is)! A beállt gyepfelületekből a ruderális gyomok (pl. egérárpa) rövid időn belül kiszorulnak. 

Az extenzív gyepfelületet 10 m-es szélességben lekaszáltattuk az észak-déli irányú járda mellett, hogy a területhasználók szokásos kutya sétáltatási útvonala mentén mindenütt intenzív fenntartású gyepfelületek legyenek. Ezt a 10 m-es sávot a továbbiakban is intenzíven fogjuk kaszáltatni.


Az alábbi térképen sötétzölddel: galériaerdő és extenzív gyepek területe; világoszölddel: parki terület (intenzív fenntartású gyepfelületek, fás területek, játszótér, sportpályák, burkolatok)



 A közparki területek jók úgy, ahogy vannak. Minek akarnak itt fejleszteni?

Kiemelt célunk, hogy a sziget közparki területén ne csökkenjenek, sőt lehetőség szerint növekedjenek a zöldfelületek. Ugyanakkor szükségét látjuk a K-híd felújításának, a parki berendezések, burkolatok felújításának is, és ebben megerősítenek a terület jelenlegi és jövőbeli használóit megszólító online felmérés eredményei, valamint a projektet az rdt.budapest.hu oldalon véleményezők kommentjei is. Látunk lehetőséget a parki rekreációs szolgáltatások kínálatának (pl. illemhely telepítése) bővítésére is. Ezek történhetnek a zöldfelületek csökkentése nélkül, a meglévő, használaton kívüli burkolt felületek igénybevételével vagy azok terhére.

 

Biztos a sziget beépítését készítik elő ezzel a tervvel!

Nem, a szándékunk ezzel ellentétes. A stratégia a sziget teljes területére fogalmaz meg jövőképet, nem csak a fővárosi tulajdonú területeket érinti. A jelenleg elkerített keleti oldali és déli beépíthető területek állami tulajdonban vannak. Ezek fejlesztésével, beépítésével kapcsolatban a Fővárosnak nincs döntési kompetenciája. Éppen ezért fontos célunk, hogy ezen állami területek üzemeltetőit is bevonjuk a stratégia segítségével az egyeztetésbe, lehetőség szerint konszenzust alakítsunk ki az átfogó célok, majd a konkrét projektek tekintetében.

 

Mikorra tervezik a leírtakat megvalósítani?

A stratégia egy hosszútávú fejlesztés átfogó céljait rögzíti, mely biztosan ütemezetten valósul majd meg fejlesztési források rendelkezésre állásához igazodva. Azt azonban fontosnak tartjuk, és ezt a stratégia rögzíti, hogy a sziget közparki területeivel kapcsolatban elsődleges feladat a színvonalas fenntartás feladatainak ellátása.

 

Margit-szigetet vagy Városligetet akarnak csinálni az Óbudai-szigetből?

Kifejezett célunk, hogy az Óbudai-sziget a Margit-sziget funkcióintenzív, telepített közparki területével szemben egy természetvédelmi, ökológiai fókuszú zöldterület legyen. Ennek ütemezett megvalósításának terveit a használókkal egyeztetni fogjuk.